BASHKIM TOURS
  MK: +389 44 338 003
  DE: +49 214 4047 590

INFORMACIONE TĖ RĖNDĖSISHME

RREGULLAT SHĖNDETĖSORE DHE POLISAT E SIGURACIONIT

Udhėtari ėshtė i detyruar pėr tė marrė informacion nga institucioni pėrkatės shėndetėsor dhe pėr tė respektuar rregullat shėndetėsore pėr tė udhėtuar nė njė vend tė caktuar (nevojėn pėr vaksinim ose njė dokument shėndetėsor) .Nė rastin e njė sėmundjeje ose njė aksidenti gjatė shfrytėzimit tė shėrbimit tonė , shpenzimet mjekėsore ose ndėrhyrjet eventuale mjekėsore paguhen nga udhėtari. Pėr shkak tė kėsaj ne rekomandojmė pasagjerėt, pėr tė bėrė njė polisė pėr sigurimin e udhėtarėve nė ndonjė kompani sigurimesh, qė mund tė paguhet edhe nė agjencinė tonė.

RREGULLAT PĖR VALIXHET

• Maksimum 2(dy) valixhe udhėtimi (ēanta dhe paketa 70x80x20 cm me njė shumė tė pėrgjithshme prej 30 kg) pėr pasagjer janė tė pranueshme. Pėr fėmijėt dhe foshnjat ėshtė e lejuar pėr tė poseduar 1 valixhet me njė shumė tė pėrgjithshme prej 15 kg.
• Transporti i objekteve tė tilla si biēikleta, pajisje sportive, ski dhe instrumente muzikore ėshtė i ndaluara rreptėsisht. Ėshtė e ndaluar pėr tė transportuar lėndė narkotike, eksplozivė dhe objekte tė tjera tė rrezikshme.
• Mbulesa pėr shpenzimet emergjente, bagazhit dhe shpenzimet mjekėsore ėshtė e vlefshme vetėm gjatė kohės qė udhėton I siguruar nga Bashkim Tours. Pėr kushtet pėrfundimtare dhe shumat e sigurimit, konsulltohuni mė detajisht me pėrfaqėsues tė agjencisė.

ALKOOLI DHE DUHANI

Kur udhėtoni nga njė vend nė njė tjetėr tė BE-sė, ju mund tė merrni duhan dhe produkte alkoholike me ju pėr pėrdorim personal, por jo pėr rishitje.
Sipas ligjit tė BE-sė, nuk keni tė aprovuar mallrat pėr pėrdorimin tuaj personal nė qoftė se posedoni me vete:
• 800 cigare • 1 kg duhan • 90 litra verė (duke pėrfshirė njė maksimum prej 60 litra verėra me gaz) • 110 litra birrė. Vendet e BE-sė mund tė kufizojnė numrin e cigareve qė ju mund tė sjellni me vete nga disa vende tė tjera tė BE-sė. Ky kufizim nuk mund tė jetė mė i ulėt se 300 cigare. Kėto rregulla nuk zbatohen pėr udhėtarėt nėn moshėn 17 vjeē, tė cilėt nuk lejohen tė mbajnė alkool apo duhan aspak.

CASH (PARA)

Nėse ju doni tė udhėtoni nė vendet e BE-sė me 10 000 euro ose mė shumė nė para tė gatshme ose ekuivalent nė ndonjė valutė tjetėr, ju duhet tė kontrolloni me autoritetet doganore nė vendet qė po udhėtoni dhe ti deklaroni ato. Nėse keni ndėrmend tė hyni ose tė largoheni nga BE-ja me 10 000 euro ose mė shumė nė para tė gatshme (ose kundėrvlerėn nė monedha tė tjera) duhet tė deklaroni atė tek autoritetet doganore.

PASAPORTĖ / VISA

Nėse ju jeni nėnshtetas ose jo I BE-sė dhe dėshironi tė vizitojnė apo tė udhėtojnė brenda BE-sė, ju do tė duhet tė pajiseni me pasaportė: • tė vlefshme pėr tė paktėn 3 muaj pas datės qė keni ndėrmend tė largoheni nga vendi i BE-sė • tė jetė e lėshuar brenda 10 viteve tė kaluara(biometrike) Zyrtarėt e kufirit nė vendet e BE-sė mund tė kėrkojnė dokumente tė tjera mbėshtetėse, tė tilla si njė letėr ftesė, prova pėr banim, kthim ose biletė vajtje-ardhje. Ka njė numėr tė vendeve shtetasit e tė cilėve nuk kanė nevojė pėr vizė pėr tė vizituar BE-nė pėr tre muaj ose mė pak. Maqedonia i pėrket kėtij grupi.

AKSIDENTET - KOMPENSIMI DHE NDIHMA

Nėse jeni tė lėnduar nė njė aksident me autobus, gjatė njė udhėtimi nė distancė tė gjatė (mė shumė se 250 km), ju keni tė drejtė pėr kompensim tė mbuluara nga polisa e sigurimeve. Nė rast tė vdekjes, kompensimi mund tė kėrkohet nga vartėsit tuaj. Kur ėshtė e nevojshme, transportuesi do tė sigurojė ndihmė tė menjėhershme: Ndihmė e shpejtė, ushqim, rroba, transport dhe akomodim.

SIGURIA NĖ AUTOBUS

Udhėtimi me autobus ėshtė njė nga mėnyrat mė tė sigurta tė transportit. Ne marrim sigurinė e klientėve tanė shumė seriozisht.
Flota jonė e autobusėve ėshtė nė gjendje mjaft tė mirė dhe sigurojmė qė vetėm shoferėt mė tė kualifikuar lejohen pas timonit.

NDRYSHIMET E ORAREVE( vonesat,anulimet)

Nisja dhe mbėrritja ēdo herė duhet tė lexohet nė kohėn lokale. Bashkim Tours nuk pranon asnjė pėrgjegjėsi pėr vonesa tė udhėtimit dhe (ose) humbjet e shkaktuara nga pasagjerėt. Bashkim Tours dhe ( ose) pėrfaqėsuesit e saj tė huaj kanė tė drejtė nė ēdo kohė pėr tė ndryshuar orarin. Pasagjerėt duhet tė kontrollojnė 48 orė pėrpara nisjes pėr ēfarėdolloj ndryshimi tė mundshėm nė orarin e nisjes. Bashkim Tours nuk mban pėrgjegjėsi nėse udhėtari ka refuzuar tė japė informacion kontakti gjatė prenotimit apo nė qoftė se informacioni i kontaktit ėshtė i pasaktė.